Jak děti vysvětlit, jak kvasinky fungují při pečení

Kvasinky jsou živý organismus, který pomáhá zvýšit vaše oblíbené pečivo. Slovo kvasnice pochází ze sanskrtu “yas”, což znamená vařit nebo zasypat. Tato slonovinově zbarvená, jednobuněčná houba vyžaduje teplo, jídlo a vlhkost, aby pracovala na své kouzlo. Můžete učit svého mladíka, jak kvasinky fungují při pečení pomocí jednoduchého experimentu, který mu umožňuje vidět kvasinky v akci.

Roztrhněte balíček suchého droždí. Nalijte obsah balení do velké misky. Vysvětlete vašemu dítěti, že suché droždí z balíčku jsou v neaktivním nebo “spánkovém” stavu.

Přidejte 1 lžičku. Granulovaného cukru na kvasinky. Na cukr a kvasnice nalijte 1/4 šálku teplé vody. Vysvětlete, že když přidáte tekutiny, jako je voda nebo mléko, do receptury na pečení, kvasnice se začnou probouzet.

Pokračujte v pozorování kvasinek v misce dalších 10 minut. Když se začnou objevovat bubliny, vysvětlete, že kvasnice se probudily z neaktivního stavu.

Podívejte se na droždí, jak pokračuje bublina a rozšiřte a informujte své dítě, že kvasnice jí cukry, které přidáte do receptů na pečení. Bubliny, které kvasnice vytváří po jídle cukru, jsou ve skutečnosti oxidem uhličitým.

Zahalte experiment s vysvětlením, že jelikož kvasnice nadále konzumují cukr, vytváří více oxidu uhličitého. To je ten oxid uhličitý, který způsobuje, že vaše pečivo stoupá, čímž se stává načechraný.