Jak je bílá rýže zdravá pro naše tělo?

Bílá rýže je základním jídlem pro mnoho asijských zemí, která slouží jako hlavní zdroj potravy pro více než polovinu světové populace, tvrdí agentka pro rozšíření státní univerzity v Utahu Jana Darringtonová. Bílá rýže, která byla rafinována, má odstraněnou plevy, otruby a zárodečné vrstvy, takže zůstává pouze bílé vnitřní jádro. Odstranění vnějších vrstev odstraňuje značné množství nutriční hodnoty, obohacené produkty z rýže obsahují živiny přidané zpět, aby se vyrovnaly původní nutriční hodnotě. Bílá rýže, zejména instantní bílá rýže, má méně nutriční hodnoty než hnědá rýže.

Bílá rýže je dobrým zdrojem kalorií, 1 šálek vařené bílé instantní rýže obsahuje asi 165 kalorií, zatímco neosvojená předparená bílá rýže obsahuje 205 kalorií v 1 šálku a hnědá rýže obsahuje 216 kalorií v 1 šálku. Většina kalorií v rýži pochází ze sacharidů, hnědá rýže a většina neinteraktivní bílé rýže obsahuje asi 44 g sacharidů na porci, zatímco bílá bílá rýže má 35 g. Broenová rýže nabízí více vlákniny než bílá rýže, 3 gramy na porci a 0,6 gramu v bílé rýži. Rýže také obsahuje protein – 5 g na porci pro hnědou rýži, 3,3 g pro okamžitou bílou rýži a 4 g pro instantní bílou rýži.

Dokonce i obohacená okamžitá nebo předparená bílá rýže má méně vitaminů a minerálů než hnědá rýže, s výjimkou železa. Hnědá rýže má mnohem vyšší obsah fosforu a hořčíku – dvě živiny, které vyživují kostru – stejně jako selen a mangan, dva antioxidanty. Obohacená rýže obsahuje železo, niacin, thiamin a kyselinu listovou. Železo a kyselina listová podporují zdravou funkci červených krvinek, zatímco niacin a thiamin podporují váš metabolismus.

Rafinovaná bílá rýže má vyšší glykemický index než hnědá rýže, což znamená, že po požívání se rychleji rozkládá na glukózu než hnědá rýže. Potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou zvýšit riziko vzniku cukrovky typu 2 podle Harvardské školy veřejného zdraví. Hnědá rýže trvá déle, než se rozpadne, protože obsahuje více vlákniny. Harvardská studie ukázala, že jíst pět nebo více jídel bílé rýže týdně zvýšilo riziko vzniku cukrovky typu 2 o 17 procent, zatímco ti, kteří jedli dvě dávky hnědé rýže týdně, snížily riziko o 11 procent.

Bílá rýže je snadněji skladována a udržuje delší dobu než hnědá rýže. Rýže obecně je potravina s nízkým obsahem alergie. Při nákupu bílé rýže si vyberte předem připravené verze, které trvají déle na vaření, ale zachovávají si více živin.

Výživa

Vitamíny a minerály

Zdravotní rizika

Úvahy