Jak snížit počty tepů klidového tepu za minutu

Zatímco srdeční frekvence se liší v závislosti na vaší činnosti, udržování tepové frekvence v zdravém rozmezí může prodloužit životnost. Zdá se, že klidová srdeční frekvence je společným jmenovatelem různých typů srdečních onemocnění, takže snižování srdeční frekvence v doporučeném rozsahu může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění. Mnoho faktorů ovlivňuje srdeční frekvenci, takže snižování vašeho stavu zahrnuje změnu mnoha faktorů životního stylu.

Zvyšte cvičení

Cvičení se může zdát proti-intuitativní ke snižování srdeční frekvence, ale v průběhu času pravidelné cvičení postupně zpomaluje klidovou srdeční frekvenci tím, že stimuluje parasympatický nervový systém a snižuje údery za minutu. Protože normální klidová srdeční frekvence se pohybuje mezi 60-100 údery za minutu, zaměřte se na puls v tomto rozsahu, abyste zajistili, že vaše srdce nebude mít nadměrný stres na denní bázi. Zatímco jakýkoli typ cvičení snižuje klidovou srdeční frekvenci, studie prokazují větší vliv přes intervalové, aerobní a cvičení na odpor. Intervalové trénink v plavčích demonstroval významný rozdíl v srdeční frekvenci, přičemž maximální dynamické cvičení snižuje srdeční frekvenci výrazně, takže začlenění intervalu do tréninku s nižším nárazem může být prospěšné. Navíc účast na pravidelných aerobních cvičeních, jako je jogging, jízda nebo jízda na kole, často vede ke snížení klidové tepové frekvence o odhadované rychlosti 5 až 25 úderů za minutu. Konečně, trénink odolnosti prokázal až 11% pokles klidové srdeční frekvence. Účast v těchto třech typech cvičení, pokud je to možné, těží a sníží srdeční tep za minutu v klidu. Naproti tomu výkon s nižší intenzitou, jako je chůze, může mít určitý vliv na snižování srdeční frekvence, ale nevykazuje stejný rozsah při snížení klidové tepové frekvence.

Snižování stresu

Stres způsobuje častější srdeční frekvenci, zvyšuje zánět v těle a způsobuje další sekundární zdravotní problémy. I když v životě můžete mít více zdrojů stresu, zvládání stresové reakce snižuje tepovou frekvenci v průběhu času. Provádění relaxačních cvičení, účast na meditaci nebo tai chi a používání jiných technik snižujících stres mohou být všemi strategiemi používanými ke snížení klidové tepové frekvence. Mějte na paměti, že snížení životního stylu nebo pracovního stresu může být dlouhým procesem.

Vyhněte se tabáku

Kouření a užívání tabáku jakéhokoli druhu zvyšuje klidovou srdeční frekvenci. Pokud v současné době nefajčíte, vyvarujte se kouření nebo jakéhokoli typu kouření. Pokud v současné době kouříte, snažte se vzdát tabákových výrobků, což je efektivní strategie ke snížení vaší srdeční frekvence. Vzhledem k tomu, že odvykání kouření není pro mnoho lidí jednodenní proces, snažte se snížit srdeční frekvenci tím, že snížíte kouření a postupně se zřeknete tohoto zvyku. Přestože se doporučuje úplné zastavení, snižování spotřeby tabáku je také prospěšné pro vaše srdce.

Dosažení a udržení zdravé hmotnosti

Když máte nadváhu, vaše srdce musí pracovat rychleji, aby vám dodávalo krve a živiny do celého těla. Když ztratíte váhu, vaše srdce může pumpovat pomaleji a je méně namáháno denně. Změna vaší stravy pro podporu chudnutí a udržení zdravého BMI 18,5-24,9 buď snižuje nebo udržuje nízkou srdeční frekvenci. Pokud už máte zdravou váhu, udržování této váhy v průběhu času a vyhýbání se přírůstkům hmotnosti snižuje riziko, že se vaše klidová tepová frekvence zvýší.