Jak vyblednout jizvu

Zatímco popáleniny prvního stupně obvykle nezanechávají jizvy, těžké popáleniny mohou zanechat trvalou stopu na pokožce. Řešení poranění hoření je obtížné, zvláště když je hoření na viditelné části těla. Pálení způsobuje stres, bolest, nepohodlí a sebevědomí. Jádra zvyšují tuto zátěž. Existují však metody, které pomáhají snížit výskyt jizev vzplanutí. Jizvy nemohou být nikdy zcela odstraněny, ale podle amerického Akademie dermatologie je možné jizvy správně léčit.

Proveďte injekci kolagenu v kanceláři svého lékaře. Kolagen pomáhá vyčesávat pokožku, aby byl pevnější, zdravější vzhled. Kolagenové injekce mohou dočasně skrýt zapuštěné jizvy po popálení. Zpočátku budete potřebovat novou injekci každé tři až dvanáct měsíců. Postupně se injekce začnou zvyšovat přirozenou tvorbou kolagenu na místě jizev, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu.

Získejte chemickou kůru. Tento postup používá chemikálie k zničení nejvrchnější vrstvy zjizvené pokožky, což umožňuje nové, zdravější pleť na svém místě. Lehké chemické peelingy mají malou nebo žádnou dobu zotavení a fungují nejlépe pro vyblednutí mělkých jizev. Hlubší peelingy jsou také možné, ale jsou mnohem bolestivější. Hluboké chemické peelingy vyžadují alespoň dva týdny léčby, podle americké akademie dermatologie.

Podejte dermabrazi. Dermabraze odstraňuje tenké vrstvy spálené pokožky, stejně jako chemické ošetření slupky. V závislosti na velikosti a závažnosti jizev může být podle Americké akademie dermatologie vyžadována léčba více dermabraze. Doba zotavení je krátká a trvá jen asi jeden týden.

Navštivte svého lékaře, abyste provedli chirurgickou revizi jizvy. Tato volba je nejvhodnější pro těžké jizvy. Chirurgická revize jizvy ve skutečnosti nezmizí jizvu, zcela odstraní většinu nebo celou zjizvenou kůži, podle americké akademie dermatologie. Po odstranění zjizvené kůže je blízká kůže připojena. Připojit se k okolní kůži zanechává malou chirurgickou jizvu, ale je méně nápadná než velká jizva.

Jděte na laserový resurfacing. Tento postup vyhlazuje zjizvenou pokožku a vyhlazuje drsný a zvýšený vzhled některých jizev po spálení, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu.

Aplikujte kosmetiku na maskování popálenin, jak doporučuje Americká akademie dermatologie. Můžete vyblednout tmavé jizvy pomocí over-the-counter makeups, ale měli byste vždy diskutovat o make-up s lékařem, pokud jste právě podstoupili léčbu snížení jizev. Hluboké chemické peelingy, dermabraze a chirurgická revize jizvy mohou ponechat kůži vysoce citlivou na bolest a podráždění, pokud se make-up aplikuje během procesu hojení.