Je salát dobrý, když jste těhotná?

S exotickými zelenými listy, jako je bok choy nebo kudrnaté kale, které vyhrály velkou pozornost pro své přínosy pro zdraví, by těhotná žena mohla přehlédnout výživnou sílu nízkého salátu. Jíst více salátů na bázi salátů může zvýšit příjem vitamínů, minerálů a vlákniny. Při výběru a přípravě salátu zvažte několik ukazatelů, abyste maximalizovali potenciální zdravotní přínos.

Nutriční obsah

Jíst velký salát bohatý na salát může dodat mnoho vitamínů a minerálů důležitých pro těhotenství. Listové saláty jiné než ledovce nabízejí vitamín A, vitamín C, vápník, chlorid, železo a draslík, stejně jako stopové množství bílkovin. Všechny saláty obsahují vitamín K, kyselinu listovou a dietní vlákninu. Pro maximální zdraví požívejte celý list salátu, zelená listová část poskytuje vitamíny a minerály, zatímco páteř a žebra přispívají dietní vlákninou.

Přínosné efekty

Kyselina listová nalezená v salátu může snížit výskyt vrozených vad, podle New York State Department of Health a MedLine Plus. Vitamin K nacházející se v salátu snižuje výskyt krvácení, což je přínos přímo po porodu. Vzhledem k tomu, že vitamín K prochází placentou, může matka příjmu živiny přímo prospěšit dítěti. Chlorid pomáhá mateřskému zažívacímu systému a normalizuje tělesné tekutiny. Vlákna také napomáhají trávení a mohou uvolnit těhotné ženy zažívající zácpu, což je poměrně častá stížnost během těhotenství.

Typy hlávkového salátu

Všechny saláty nemají stejné zdravotní výhody. Zvolte si romaine místo ledovce, pokud jsou vaše možnosti omezené. Pokud máte přístup k širší škále odrůd hlávkového salátu, dodržujte jednoduché pravidlo: čím tmavší, tím lépe. Modrý listový salát, jako je ledovec, má nízké až zanedbatelné množství většiny živin. Vitamín K se nachází v chlorofylu, který dodává tmavým, listovým zeleninám svůj smaragdový odstín, takže barva je tak jasným ukazatelem výživy. Při výběru tmavších salátů získáte nejvíce kyseliny listové, živinu spojenou s minimalizací rizik vrozených vad. 1 šálka římského salátu má stejnou hladinu kyseliny listové jako 1/4 hlavy ledového salátu, podle Newyorského ministerstva zdravotnictví.

Rizika, tipy a alternativy

Zatímco zdravotní přínos tmavých salátů je nepostradatelný, jíst nemychlé greeny jakéhokoli druhu může vystavit těhotné matky vážným zdravotním rizikům. Během těhotenství se ujistěte, že každý salát, který jíte, je důkladně omyt. Jednotlivé listy opláchněte odděleně, abyste odstranili všechny pesticidy nebo nákazy. Nákup ekologického salátu nebo produkce od renomovaného místního pěstitele, kterému důvěřujete, je dobrou dodatečnou zárukou. Březen Dimese varuje před jídlem šalátu z salátových bary nebo institucionální jídelny, když jsou těhotné. Vzhledem k poměrně snadnému umytí hlávkového salátu v porovnání s klíčky je to ideální alternativa během těhotenství, která má mnoho stejných přínosů pro zdraví. Na druhou stranu, pokud chcete úplně vyhnout surové zelenině, zelí a chřest obsahují srovnatelné nebo vyšší úrovně kyseliny listové ve srovnání s hlávkovým salátem.