Jodidová sůl a problémy se štítnou žlázou

Omotaná trubice na všech třech stranách je motýlkovitá žláza nazývaná štítná žláza. Tato malá žláza má obrovské zodpovědnosti, jako je kontrola teploty těla, metabolismus a tvorba vitálních hormonů. Jodizovaná sůl je jednou z nejsilnějších spojenců štítné žlázy, bez jódu se mohou vyvinout závažné problémy s tyroidy.

Jak jodizovaná sůl pracuje

Vaše štítná žláza je jedinou součástí vašeho těla, které vyžaduje jód. Poté, co vstoupíte do jodované soli, vstoupí jód do vašeho gastrointestinálního traktu. Poté proteiny transportují jódu do folikulárních buněk uvnitř štítné žlázy, podle Kalifornské státní univerzity. Uvnitř folikulů jod podstupuje oxidační proces nezbytný pro výrobu trijodhyroninu T3 a produkci thyroxinového hormonu T4. Vaše hypofýza, malá žláza, která se nachází na základně vašeho mozku, řídí, kolik z těchto hormonů potřebuje vaše tělo a vaše štítná žláza odpovídá.

IDD

Pokud vaše denní strava postrádá jód, můžete vyvinout stav známý jako porucha jodového deficitu nebo IDD, což je škodlivé pro vaši štítnou žlázu. Tato podmínka je ve Spojených státech vzácná kvůli běžnému užívání jodované soli. Lidské tělo nevytváří jód, takže jestliže nedostáváte jód pomocí jodované soli nebo nějakým jiným způsobem, vaše štítná žláza nevytváří dostatečnou hladinu hormonu štítné žlázy, podle Washingtonské univerzity. Tento stav, známý jako hypotyreóza, může způsobit zvýšení hmotnosti, únava, deprese, zvýšené hladiny cholesterolu a svalové křeče.

Odstranění nedostatku jódu

I když je míra nedostatku jódu ve světě na ústupu, přinejmenším 54 zemí zůstává pod hrozbou IDD. Těhotné ženy žijící v oblastech s nedostatkem jódu čelí vážným zdravotním rizikům, včetně porodu a spontánního potratu. Pokud se jejich děti narodí, čelí riziku mentální retardace a vrozených malformací. Světová zdravotnická organizace bojuje proti IDD s jodovanou solí. Nízká cena a vysoká účinnost, přidání jodované soli do stravy ohrožených osob poskytuje štítnou žlázu s jodem, který potřebuje k normálnímu fungování.

Řezání na sůl

Vaše štítná žláza vyžaduje jen malá množství jodu, přibližně 150 μg denně, aby správně fungovala. Zatímco jodovaná sůl je důležitým dodavatelem jodu, příliš mnoho soli může podpořit vysoký krevní tlak a další problémy. Pokud vám lékař řekne, abyste snížili vaši sůl, můžete se obrátit na jídlo bohaté na jód. Podle Harvardské lékařské školy tyto potraviny bohaté na jód zahrnují mořské ryby a mořské ryby, stejně jako mléko, vejce, sýry, jogurt a zeleninu, které rostou v oblastech, které obsahují půdu bohatou na jód.