Keratokonus a dieta

Vaše rohovka je čirá, kulatá dóza tkáně, která pokrývá přední část oka. Jeden stav rohovky, keratokonus, nastane, když se tkáně rohovky rozpadnou. Tento stav vede ke změně tvaru rohovky a stává se špičatým tvarem kužele. Rozmazané vidění je jediným příznakem, ale lékař může během vyšetření zaznamenat změny rohovky. Léčba může zahrnovat kontaktní čočky nebo chirurgický zákrok, ale můžete také prozkoumat roli vaší stravy při pomoci změn rohovky.

Lékaři nemohou vždy určit přesný důvod, proč má člověk keratokonus, ale některé případy mohou pocházet z genetických stavů, které ovlivňují strukturu rohovky. Hormony mohou také hrát roli v keratokonu, protože doktoři často zjišťují stav během puberty. Oční tření a nesprávně namontované kontaktní čočky by mohly také hrát roli v rozbíjení rohovky, což vede k keratokonu. Oxidační stres by mohl zničit buňky, které tvoří rohovku, což vede ke stavu.

Živiny ve vaší stravě nepomohou keratokonus způsobený hormony, genetikou nebo očním třením, ale potraviny, které obsahují antioxidanty, mohou pomoci snížit rychlost buněčného poškození způsobeného oxidačním stresem. Antioxidační živiny zahrnují beta-karoten, selén, lutein, vitamín E a vitamín C.

Pokud váš lékař myslí, že dieta může pomoci snížit míru poškození tkáně, pomůže vám formulovat dietní plán, který obsahuje antioxidanty. Zdroje beta karoténu zahrnují mrkev, špenát a papája. Brazilské ořechy obsahují významné množství selénu, stejně jako vejce a tuňák. Potraviny bohaté na lutein zahrnují špenát, kale a žlutou kukuřici a pro vitamín E výběr z různých druhů ořechů a semen, jako jsou slunečnicová semínka a mandle. Potraviny s vitamínem C zahrnují pomeranče, špenát, jablka a banány.

Dietární úpravy nebudou léčit nebo léčit keratokonus a měli byste dodržovat doporučení lékaře k léčbě. Nespoléhejte se na vaši dietu k léčení Vašeho stavu nebo k extrémním změnám ve vaší stravě bez předchozí konzultace se svým lékařem. Může vyhodnotit vaše plány, abyste zajistili, že budete mít dostatečný příjem všech živin, abyste udrželi zdraví celého těla. Váš lékař může také doporučit, abyste užívali přípravek, který obsahuje antioxidanty, abyste se ujistili, že máte správný příjem každý den.

Příčiny

Antioxidanty

Dietní volby

Úvahy