Ketony a nízkokalorické diety

Vaše tělo produkuje ketony z tukové tkáně, když nedostanete dostatek sacharidů na energii. Pokud není k dispozici glukóza, tvoří se v játrech ketony z mastných kyselin a slouží k paliva těla, včetně mozku. Výroba ketonů je normální proces, ale obvykle se neuskutečňuje, protože standardní americká strava obsahuje dostatečné množství uhlohydrátů, které činí účinnější palivový zdroj. Velmi nízkokalorické diety však způsobují produkci ketonů, čímž se dostává do stavu ketózy. Protože ketogenní strava může být extrémní, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete, zvláště pokud máte v anamnéze pankreatitidu, žlučník Onemocnění, problémy s trávením tuku nebo jaterní funkcí, onemocnění ledvin nebo chirurgie bypassu žaludku. Těhotné nebo kojící ženy a sportovci svalů by se měli s největší pravděpodobností vyhnout ketogenní stravě.

Jak dieta s nízkým obsahem karbohydrátů vede ke ketoze

Mírně nízkotučná strava, která obsahuje 50 až 150 gramů sacharidů denně, pravděpodobně nevede k ketóze. Většina lidí musí ponořit na úroveň 50 gramů nebo méně sacharidů, aby tělo mohlo začít vyrábět ketony. Indukční fáze Atkinsovy diety, která vyžaduje denní dávku maximálně 20 gramů sacharidů, je příkladem takové diety. Abyste dodrželi takové přísné limity sacharidů, vyhýbáte se všem chlebům, těstovinám, cukrům, škrobové zelenině a ovoce. Soda, džusy, alkohol a některé koření jsou také mimo limity. Vaše strava se skládá z mírného množství bílkovin, velkého množství zdravých tuků a vodnatých, vláknitých zelenin. Potřebujete dostatek tuků, abyste zůstali v ketóze a zabránili tělu vstoupit do stavu hladovění, ve kterém používá sval a jiné tělo Tkáně pro palivo. Máslo, smetana, kokosový olej, avokádo a olivový olej jsou příklady zdravých tuků. Ořechy a ořechové máslo mohou být konzumovány v malém množství, ale mají malé množství sacharidů, které se rychle zvyšují, když držíte méně než 50 gramů denně.

Jak zjistit, pokud vyrábíte ketony

Ketony dodávají Vašemu dechu a moči ovoce, kterou někteří popíše, že připomínají odstraňovač lak na nehty. Ketone-detekční proužky pro testování moči lze zakoupit v obchodě s léky a změní barvu, pokud vyrábíte ketony. Poté, co jste se přizpůsobili k výrobě ketonů, můžete se cítit energičtější a bez chutí. Snížení hladovosti je také časté, což pomáhá při úbytku hmotnosti. Ačkoli slova zní podobně, ketóza se liší od ketoacidózy. Diabetici se setkávají s nebezpečným stavem nazývaným ketoacidóza, jelikož jejich cukr v krvi není kontrolován, alkoholici a lidé, kteří trpí extrémním hladem, mohou také dojít k ketoacidóze. Je to zcela jiný stav než ketóza a měla by být léčena lékařskou intervencí.

Nežádoucí účinky výroby ketonu

Bolení hlavy, špatná atletická výkonnost a celková únava vás mohou za první týden nebo dva potírat při přechodu na použití ketonů na palivo. V počátečních stádiích ketogenní diety s nízkým obsahem karbamidu se můžete cítit žízeň nebo mít sucho v ústech. Když výrazně snížíte příjem a ukládáte sacharidy, vaše tělo produkuje méně inzulínu, což způsobuje, že ledviny uvolní uloženou vodu. Spolu s tímto uvolněním vody ztrácíte elektrolyty – zejména sodík, takže se cítíte unavený a téměř stejně jako máte chřipku. Vyměňte elektrolyty za nápoje bez carb a jíst trochu extra sodíku. Uvědomte si, že tyto příznaky by se měly během týdne nebo dvou vyčerpat.

Výhody výroby ketonu

Když vaše tělo produkuje ketony, je to znamení, že jste se stali účinnými při spalování tuku, a tak rychleji ztrácíte váhu. Vzhledem k tomu, že se vaše tělo stává méně závislé na glukóze z karbohydrátů, zmizí drastické výkyvy v krvi a chuť k jídlu. Vydání roku Annals of Internal Medicine zveřejnilo malou studii, která prokázala, že nízkokojová a ketogenní strava snížila citlivost inzulínu u diabetiků o 75 procent. Ketogenní diety byly již dlouho užívány k léčbě příznaků epilepsie u dětí, T reagovat na léky. Dieta s nízkým obsahem uhlovodíků, která indukuje produkci ketonu, slibuje léčbu srdečních onemocnění, některých nádorů, neurologických poruch a Alzheimerovy choroby.