L4 / l5 příznaky vypuknutí disku

Vaše hřbet je tvořen sloupem kostí na sobě navzájem. Disky poskytují tlumení mezi každou z těchto kostí. Někdy se mohou disky vyčnívat – přesunout z místa – a vyvíjet tlak na nervy, které opouštějí vaši páteř. Příznaky jsou specifické pro úroveň výboje. Vyfukovací disk L4 / 5 vyvíjí tlak na váš nerv L5 – jednu z nejběžnějších úrovní, kde k takové situaci dochází. Vypálení tohoto disku, které se nachází v dolní části zad, způsobuje řadu problémových příznaků.

Bolest

Bolest může být prvním indikátorem toho, že máte na L4 / 5 vypouklý disk. Můžete mít bolest v dolní části zad, v blízkosti horní části pánve. Tato bolest se může zvýšit, když stisknete svalstvo vedle vašeho páteře, kde je nerv zkomprimován, nebo se může náhle zvýšit kašlem nebo kýcháním. Denní aktivity, které vyžadují dlouhé ohýbání nebo dlouhé sedění, obvykle zvýší vaše bolest. V noci můžete mít potíže s pohodlím. Bolest může vyzařovat nohu na stejné straně jako váš stlačený nerv, podél stehna na vnějším okraji nebo podél přední části vnější části nohy – oblasti dodávané vaším nervem L5. Můžete také mít bolesti v obou nohách, pokud disk zatlačí nervy na obou stranách vašeho páteře.

Brnění a necitlivost

Nervy přenášejí pocity z kůže do mozku a komprese disku může interferovat s touto funkcí nebo vysílat falešné signály. Vypuklý disk u L4 / 5 může způsobit brnění nebo dokonce necitlivost pokožky, kterou dodává váš nerv L5. Toto se vyskytuje nejčastěji podél horní části nohy nebo mezi webovým prostorem mezi vaší špičkou a druhou špičkou. Brnění a necitlivost mohou přijít a odcházet na základě polohy vašeho záda, nebo může být konstantní. Tyto příznaky se zpravidla zvyšují, protože vyčnívající disk vytváří větší tlak na váš nerv L5.

Slabost

Váš mozek posílá impulsy nervy, aby řekli, že vaše svaly se smíří. Komprese vašeho nervu L5 z vybouleného disku může způsobit slabost svalů dodávaných tímto nervem. Můžete zaznamenat sníženou schopnost zdvihnout nohu ze země – stav nazývaný pokles nohou – nebo obtížnost zvedání vašeho špičky. Tato slabost může zvýšit riziko pádu, protože špička může být zachycena na zemi při chodu. Chcete-li uvolnit tlak na nervy, může dojít k chirurgickému záchvatu, pokud se dostanete do nohou. Hluboké šlachové reflexe mohou také naznačovat nervovou kompresi způsobenou vydukaným diskem. Když je vaše šlachy poklepávána pomocí reflexního kladívka, normálně způsobí, že vaše svaly skočí. Komprese vašeho nervu L5 může snížit reakci svalů na tento podnět. Tento reflex je testován na šlachování šlachy na vnitřní straně zadní části kolena.

Upozornění

Některé příznaky vypuknutí disku mohou být indikátorem vážnějšího nervového stresu – syndromu Cauda equina. Tento stav způsobuje náhlou nebo progresivní ztrátu kontroly střev nebo močového měchýře, impotenci, necitlivost v perineální oblasti nebo náhlé zhoršení slabosti nohou. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u Vás objeví tyto příznaky, jelikož se mohou stát nevratnými, pokud nejsou rychle léčeni. Cauda equina syndrom může trvale zhoršit funkce střev a močového měchýře. Může také způsobit dlouhodobé sexuální problémy nebo paralýzu v nohách.