Mé žíly vyskočí po cvičení

Možná jste slyšeli, že zvýšený krevní oběh během cvičení může vést k nadýchaným a otokům žil. Toto vysvětlení je jen částečně pravdivé. Pokud trpíte křečovými žilkami, můžete si všimnout, že vaše žíly jsou po cvičení opuštěné, ale jinak by vaše oteklé žíly mohly být jednoduše výsledkem vypouklých svalů. Pokud nejsou vaše žíly bolestivé a citlivé, je to běžná reakce a nemusíte se obávat.

Oteklé žíly po cvičení mohou být přičítány dvěma běžným problémům. Někteří mohou vysvětlit otoky zvýšeným průtokem krve, ale Mark A. W. Andrews, profesor fyziologie na Lake Erie College of Osteopathic Medicine, říká “Scientific American”, že teorie je nesprávná. Žíly se ve skutečnosti stávají méně pod tlakem s větším průtokem krve. Místo toho je tento problém způsoben svaly, které vyčnívají, když cvičíte. Svaly pak zatlačují žíly blíže k povrchu kůže, takže je vypadají nafoukané a výrazné. Křečové žíly jsou dalším viníkem, pokud jde o zduřené žíly po cvičení. Křečové žíly se vyskytují většinou v nohách a jsou to žíly, které selhávají a efektivně nečerpají krev. Kvůli tomu dochází k tomu, že v žilách zůstává krev, která se stává prominentní a znatelnou, zvláště pokud trváte dlouhou dobu.

Žíly, které bobtnají přímo po cvičení a jako výsledek cvičení typicky nejsou bolestivé. Možná si všimnete, že vypadají nafouknutá, ale podráždění je obecně krátké a vaše žíly se brzy vrátí k normálu. Žíly, které jsou po cvičení nafouklé a mohou být klasifikovány jako křečové žíly, mohou někdy způsobit, že postižené končetiny jsou těžké a bolestivé. Můžete také zaznamenat, že kůže je opuštěná, stejně jako žíly, a jako součást reakce vidíte hnědé zafarbení a následné vzplanutí varikózní žíly.

Nemusíte podniknout žádné zvláštní kroky, pokud jsou vaše otoky žíly jednoduše výsledkem namáhavého cvičení. Jakmile se svaly zatahují po cvičení, vaše žíly budou méně viditelné, ale mohou se objevit znovu, když cvičíte ještě jednou. Pokud jsou vaše opuchnuté nohy výsledkem křečových žil, sedněte a povzbuďte nohy, abyste zlepšili oběh a vytáhli krev z vašich nafukovacích žil.

Nepotřebujete žádné speciální metody prevence žil, které vyskočí až po cvičení. Je to normální výskyt a není nebezpečný. Nicméně, pokud vaše oteklé žíly mohou být přičítány křečové žíly, modré pruhy křižují nohy jsou vždy patrné a někdy i bolestivé. Metody cvičení, které nevyžadují dlouhou dobu, jako je plavání, vám pomohou vyhnout se vzplanutí. Nebo řekněte svému lékaři o možnostech léčby. Je možné použít žíly a další chirurgické výkony, abyste mohli cvičit nakonec bez zduření žil.

Příčiny

Symptomy

Léčba

Prevence