Meditace a srdeční frekvence

Mohli byste si poslechnout sedět tiše a zaměřit se jako ztráta času – koneckonců, můžete spálit kalorie, dokončit práci nebo vydělat velké peníze za svou práci. Ale meditace vám může zvýšit účinnost při provádění všech těchto činností a zlepšit vaši celkovou kvalitu života. Pusťte myšlenku, že meditace je pouze pro asketiky nebo jogíny novorozence. Americká asociace srdce obhajuje pravidelnou meditační praxi, která pomůže snížit stres a riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zjistíte, když sedíte tiše, že vaše tělo se uklidní a vaše srdeční frekvence se snižuje. Nižší srdeční frekvence je obvykle známkou uvolněnějšího stavu bytí.

Výzkum říká …

V roce 2004 studie publikovaná v “Psychosomatické medicíně” zjistila, že pouhých 10 minut, které se provádí každý den po dobu tří měsíců, vedlo ke snížení krevního tlaku a denní srdeční frekvenci ve středoškolské mládeži. Pozdější studie, publikovaná v červnu 2008 s názvem “Aplikovaná psychofyziologie a biofeedback”, zkoumala účinky meditačních technik Hatha jógy na kardiorespirační a metabolickou intenzitu. Brazilští vědci zjistili, že srdeční frekvence účastníků byla výrazně snížena během meditace ve srovnání se srdečními frekvencemi v klidu.

Výhody nižší srdeční frekvence

Snížená srdeční frekvence může být příznakem sníženého stresu. Když vaše srdce bije pomaleji, pumpuje s každým tlukem více krve – čímž je efektivnější. Účinné srdce je méně zátěžové a je méně pravděpodobné, že utrpí infarkt.

Proč pracuje meditace

Proč meditace snižuje srdeční frekvenci není zcela jasná. Může to být proto, že aktivuje parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za nižší srdeční frekvenci, lepší průtok krve, lepší trávení a pomalejší dýchání, oproti sympatickému nervovému systému, který stimuluje odpověď “boj nebo let” Lidem. Parasympatický nervový systém je také zodpovědný za snížený krevní tlak, další šťastný vedlejší účinek meditace, vysvětluje metaanalýza publikovaná v roce 2007 ve zprávě “Evidence Report / Technology Assessment”. Meditace může také ovlivnit způsob, jakým funguje váš mozok, což naopak ovlivňuje funkci těla – včetně rychlosti, kterou vaše srdce bije.

Jaký typ?

Meditace má své původy ve východních náboženských a duchovních tradicích, ale může být přizpůsobena západnímu myšlení. Existuje mnoho druhů meditace – některé z nich se mohou na vás odvolávat víc než jiné. Vše, co potřebujete, je klidné místo a schopnost zaměřit svou pozornost. Musíte být v pohodlné pozici, abyste mohli zaměřit svou pozornost na zvuk, váš dech, obraz, mantru nebo předmět. Jaký druh meditace si vyberete má malou důležitost – uvolnění a uvolnění mozku z každodenní práce, domova a společnosti je to, co dělá meditaci cennou pro snížení srdeční frekvence a pro zlepšení vašeho zdraví. Dr. Dean Ornish ve své knize “Reversing Heart Disease” se obhajuje počátkem pouhých pěti minut, dvakrát denně a pracuje až 30 minut na těchto dvou zasedáních.