Nálady a výživy

Pravděpodobně se cítíte trochu provinile, když jíte hamburger, protože vědí, že maso je pro vaše srdce špatné. Ukazuje se, že dieta ovlivňuje vaše duševní a emocionální zdraví. Dieta a fyzické zdraví jsou integrálně svázané. Výběr vajíček na ovesné vločky při snídani vám pomůže zjistit, zda si udržujete sluneční dispozice nebo zda jste v pohodě pro zbytek dne.

Síla sacharidů

Cookie na čokoládové čipy nejen dobře chutná, ale ve skutečnosti mění vaši neurochémii. Massachusetts Institute of Technology, výzkumník Judith Wurtman, zjistil, že sacharidy stimulují produkci hladkého hormonu nazývaného serotonin. Serotonin signalizuje váš mozek, že jste po jídle plní a reguluje vaši náladu. Ženy jsou více závislé na sacharidách pro produkci serotoninu než muži, neboť mají celkově nižší hladiny serotoninu, uvádí Wurtman. Druhá skupina, kterou Wurtman zdůrazňuje jako “sacharidy”, musí spotřebovat určité množství sacharidů, aby se cítil emocionálně zdravý. Pokud nahradí sacharidy tukem nebo bílkovinami, kruté chrupavky často cítí letargické, podrážděné, rozrušené a apatitické.

Výběr moudře

Mírně až vysoko-sacharidová strava vám může pomoci udržet pozitivní výhled, ale je důležité jíst správné uhlohydráty. Beth Kitchin, odborná asistentka na Alabamské univerzitě v Birminghamu v oddělení nutričních věd, doporučuje celozrnné obiloviny, jako je hnědá rýže, celozrnný chléb a těstoviny a ovesné vločky, stejně jako škrobová zelenina s vysokým obsahem vlákniny včetně fazole a hrách . Celé zrno a vláknina jsou zásadní pro zdraví střev a kardiovaskulárních orgánů a mohou pomoci při úbytku hmotnosti. Alespoň tři z vašich denních porcí sacharidů by měly obsahovat celá zrna, s výjimkou cukrových, rafinovaných pečených výrobků pro příležitostné zacházení.

Dobré jídlo

Nedostatek omega-3 mastných kyselin, který se vyskytuje u mastných ryb, jako je losos a některé rostliny, maso a ořechové oleje, je spojen s depresí, impulzivním chováním a celkovou negativní náladou. Mnoho lidí konzumuje nadbytek omega-6 mastných kyselin, které se vyskytují ve vejcích, drůbežích a jiných produktech, které překračují omega-3 mastné kyseliny, uvádí Sarah-Marie Hopfová na univerzitě v Dartmouthu. Jiné nedostatky mikroživin, včetně thiaminu, folátu a železa, mohou negativně ovlivnit duševní a emocionální zdraví. Pokud se vaše nálada často osciluje, poraďte se s lékařem o zlepšení stravy nebo o doplnění výživy.

Detrimentální dieta

Jak jíte, je stejně důležité jako to, co jíte. Crash a yo-yo diety často vytvářejí nezdravý model omezení a deprese. Posedláte nad kalorií a jídly, pak máte pocit úzkosti, rozrušení a deprese o stravě a vašem těle. Příjemné jedení je způsob, jak se vyrovnat s úzkostí, což vede k pocitům viny, výčitky a sebevědomí. Rozhodnete se zkusit znovu a spustit celý cyklus od začátku. Několik kilogramů ztráty hmotnosti může pozvednout vaši náladu krátce, což zhorší následnou havárii. Místo diety přijměte zdravou výživu a životní styl, abyste vyloučili změny nálady.