Negativní účinky pít příliš mnoho elektrolytů

Vaše tělo potřebuje určité množství elektrolytů, zejména sodíku, draslíku, hořčíku a vápníku, které musí být doplněno po ztrátě potu nebo moči. Přesto můžete získat příliš mnoho elektrolytů tím, že pijete příliš mnoho sportovních nápojů. To může být pro vaše tělo stejně škodlivé jako příliš málo elektrolytů.

Hypernatrémie

Zatímco vaše svaly potřebují sodík, aby správně fungovaly a zabránily se křečemi, příliš mnoho sodíku v krvi se nazývá hypernatremie. Hypernatrémie obvykle nemá mnoho příznaků, dokud vaše hladina sodíku v krvi není extrémně vysoká. Příznaky zahrnují závratě při změně polohy, zvracení a průjem. Můžete pomoci snížit hladinu sodíku tím, že pijete spoustu vody. Můžete předejít hypernatrémii tím, že pijete čistou vodu spolu se středním množstvím sportovních nápojů nebo nápojů s elektrolyty.

Hyperkalemie

Draslík je elektrolyt, který úzce spolupracuje se sodíkem, aby udržoval správnou funkci svalstva, ale příliš mnoho draslíku se nazývá hyperkalemie. Hyperkalemie se vyskytuje nejčastěji, pokud dostanete tolik elektrolytů, že vaše ledviny nemohou správně filtrovat z krve – nebo pokud porucha ledvin naruší tuto schopnost. Může to mít za následek poškození vašeho srdce a svalů. Hyperkaliémie často neobsahuje žádné příznaky, přestože se může objevit se srdeční arytmií, nevolností a nepravidelným pulsem. Stejně jako hypernatrémie můžete předejít hyperkalemii pitnou vodou pomocí nápojů, které doplňují elektrolyt.

Hyperkalcémie

Hyperkalcémie nebo příliš mnoho vápníku je také úzce spjato s hladinami fosforu v krvi. Podle “Moderní medicíny”, kdy jsou vaše hladiny vápníku příliš vysoké, vaše hladina fosforu je příliš nízká a naopak. Příliš málo z nich je špatné, ale příliš mnoho z nich také může způsobit problémy. Tyto elektrolyty jsou nezbytné pro vaše zdraví kostí, ale příliš mnoho z nich může způsobit únavu a letargii, bolesti kostí a kloubů a záchvaty. Příliš mnoho z nich může také způsobit problémy s žaludkem, jako je nevolnost nebo zvracení.

Hořčík

Podle Linus Paulingova institutu přenáší hořčík další elektrolyty přes vaše buněčné membrány, což je nezbytné pro funkce, jako jsou správné nervové impulsy, svalové kontrakce a srdeční rytmus. Příliš mnoho hořčíku však může způsobit svalové a neurologické poškození. Symptomy zahrnují svalovou slabost, nevolnost, závratě, zmatenost a srdeční arytmii. Když pijete sportovní nápoje nebo užíváte přísady elektrolytů, konzumujte vždy s přiměřenou dávkou čisté vody.