Spousta plynu a volné stolice při užívání syrovátkových bílkovin

Syrovátková bílkovina je často zahrnuta v doplňcích prodávaných pro úbytek hmotnosti a svalovou hmotu. Studie z roku 2001, publikovaná v časopise International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism, zjistila, že muži, kteří konzumovali syrovátkový protein v kombinaci s kreatinem, další populární doplněk, zaznamenali zvýšenou sílu a růst svalů. U některých lidí, kteří se snaží buď zhubnout nebo získat sval, může však syrovátkový protein způsobit gastrointestinální nepohodlí. Před použitím nějakého doplňku stravy se obraťte na svého lékaře, nebo pokud se u užívání doplňku vyskytne nepříjemný pocit.

Srvátkový protein

Srvátka je jeden ze dvou druhů bílkovin extrahovaných z kravského mléka. Proteiny jsou vyrobeny z aminokyselin, které zastánci srvátkových bílkovin věří, že mohou zvýšit svalovou hmotu. Srvátkový protein může také hrát roli při zlepšování vaší imunity a pomáhá vám ztrácet nadbytečný tuk. Pro optimální přínos z tohoto doplňku doporučují experti z University of Illinois, že pokud budete chtít zhubnout nebo zlepšit funkci imunitního systému, doporučujeme konzumovat přibližně 20 až 25 gramů denně. Pro trénink s vyšší intenzitou doporučují denní dávku 40 až 50 gramů.

Příčiny průjem a přebytku plynu

Průjem a přebytečný plyn mohou naznačovat podráždění střev nebo onemocnění, jako je chřipka. Potravinové alergie a citlivost mohou také způsobit tyto příznaky. U některých jedinců může spotřeba určitých druhů potravin, jako jsou fazole nebo brokolice, způsobit přebytečný plyn. Reakce na určité cukry mohou také způsobit nadměrný plyn a průjem, protože vaše tělo není schopno trávit. Tento stav může být také způsoben nedostatečností enzymů v žaludku, které pomáhají trávit laktózu nebo mléčný cukr. Tato intoxikace, známá jako intolerance laktózy, může nastat při konzumaci syrovátkového proteinu vyrobeného z kravského mléka.

Laktózová intolerance

Nedostatek laktosy, podle Národního informačního systému pro léčbu trávícího onemocnění, nastane, když máte nedostatek enzymu laktázy. Tento enzym je nezbytný pro trávení laktózy, cukru, který se přirozeně vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích včetně srvátkových bílkovin. Příznaky intolerance laktózy obvykle začínají během 30 minut po konzumaci potravy obsahující mléko nebo mléčné bílkoviny. Obvykle osoba pociťuje průjmy, nadýmání břicha a přebytečný plyn po požití mléka a v závislosti na závažnosti nedostatku se může vyskytnout extrémní nepohodlí.

Léčba intolerance na laktózu

Nesnášenlivost laktózy nelze vyléčit, ale někteří lidé najdou výraznou úlevu tím, že konzumují mléčné výrobky označené jako “bez laktózy”. Kromě toho jsou doplňky enzymů laktázy dostupné v lékárnách a obchodě s potravinami a mohou pomoci při trávení syrovátkových proteinů. Pokud jsou problémy s trávením a nesnášenlivostí závažné, může být nutné použít alternativní zdroj doplňkových proteinů, jako je sója. Přípravky proti plynatosti a proti průjmům, které jsou k dispozici na pulte, mohou také pomoci snížit nepohodlí spojené s intolerancí laktózy, ale tyto produkty nezlepšují vaši schopnost trávit výrobek.